Chyba każdy ma klocki LEGO. Można zbudować z nich proste modele związków chemicznych.
Modele związków z ilustracji to:
pierwszy rząd: SiO2 (dwutlenek krzemu Si(IV)), HCl (kwas solny), NaCl (chlorek sodu - sól kuchenna)
drugi rząd: H2SO4 (kwas siarkowy - S(VI)), Fe2O3 (tlenek żelaza - Fe(III)) H2O (woda)
H2OH2O2OH2OH2OH2OTo jest element tekstowy. Kliknij ten element dwukrotnie, aby edytować tekst. Możesz też dowolnie zmieniać rozmiar i położenie tego elementu oraz wszelkie parametry wliczając w to tło, obramowanie i wiele innych.
Lista związków chemicznych wg pierwiastków (Wikipedia).
Podpis obr 1
Związek chemiczny to połączenie co najmniej dwóch różnych pierwiastków chemicznych.
Najmniejszą jednostką związku chemicznego jest cząsteczka. Cząsteczki powstają w następstwie tworzenia się wiązań chemicznych, a rozpadają się w procesie zrywania wiązań chemicznych między atomami. Tworzenie się i zrywanie wiązań pomiędzy atomami następuje w procesach, które nazywamy reakcjami chemicznymi.
Rys. 2 Wzór sumaryczny i strukturalny sacharozy
Związki chemiczne zapisujemy w formie wzorów chemicznych np. woda ma wzór H2O. Wzór chemiczny zapisujemy za pomocą symboli określających rodzaje atomów oraz liczbę atomów tworzących cząsteczkę chemiczną. H2O to tzw. wzór sumaryczny.
Natomiast wzór strukturalny H-O-H zawiera też informację o sposobie połączenia tych atomów wiązaniami chemicznymi. Atom wodoru mają wartościowość = 1, a tlen = 2, co oznacza, że każde z dwóch wiązań atomu tlenu łączy się z jednym wiązaniem każdego z dwóch atomów wodoru.
Rys. 3 Cukier czyli sacharoza
Związki chemiczne charakteryzują się specyficznymi dla siebie własnościami chemicznymi i fizycznymi, takimi jak np.: masa molowa, temperatura topnienia, temperatura wrzenia, temperatura sublimacji, barwa, struktura krystaliczna, reaktywność chemiczna, przewodnictwo cieplne, przewodnictwo elektryczne. Własności te wynikają nie tylko z tworzących je pierwiastków, lecz są złożoną funkcją struktury związków chemicznych, czyli określonego, przestrzennego układu powiązań atomów tworzących związek chemiczny.
Pomyśl ile znasz związków chemicznych, które są w Twoim domu np. w kuchni. Zbuduj modele niektórych z klocków LEGO.
Masz w domu sól? To chlorek sodu o wzorze NaCl, a cukier? To sacharoza o wzorze C12H22O11
Pewnie łatwo będzie zbudować model cząsteczki soli, cukru znacznie trudniej. Sprawdź w wikipedii jak wygląda wzór strukturalny sacharozy, wtady może się uda.
Napisz .....
tel.: 505 377 726 e-mail: kontakt@terazrozumiem.pl
NOTA PRAWNA: Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt 1 b) Ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych (z 4 lutego 1994 r, z późn. zmianami) zastrzegam, że wszystkie materiały zamieszczone na terazrozumiem.pl są objęte prawami autorskimi, a ich dalsze rozpowszechnianie bez mojej zgody jest zabronione