16 czerwca 2024

Zasady dynamiki Newtona

Izaak Newton, wielkim uczonym był. Można by tak sparafrazować Gombrowicza piszącego o Słowackim, że "... wielkim poetą był ...".

Newton jest uważany za jednego z najwybitniejszych uczonych w historii nauki. Był profesorem na Uniwersytecie w Cambrigde w Anglii, a jego szczątki spoczywają w katedrze Westminsterskiej w Londynie. Zajmował się m.in. fizyką i matematyką.

 

Prawo bezwładności

1 zasada dynamiki Newtona - prawo bezwładności 

 

Obejrzyj film. Na filmie obserwuj żółtą kulkę.

Prawo bezwładności orzeka, że "ciała spoczywające dążą do przebywania w stanie spoczynku, a ciała poruszające się dążą do utrzymania tego ruchu bez zmiany prędkości".

Kulka na początku filmu (zanim wagonik ruszył) jest z jego lewej strony. Kiedy wagonik ruszył w lewo to kulka "chciała by" być w tym miejscu, w którym była względem otoczenia wagonika, czyli położenia wg miarki, ale wagonik kulce odjechał w lewo - więc kulka przemieściła się w prawą stronę wagonika, aż dotarła do jego prawej krawędzi i tam już musiała się zatrzymać, bo dalej nie mogła się toczyć. Gdyby wagonik był dłuższy, toczyła by się dalej w prawo.

 Gdy wagonik jechał kulka pozostawała cały czas przy prawej krawędzi i razem z wagonikiem przemieszczała się w lewą stronę ruchem jednostajnym prostoliniowym - czyli ze stałą prędkością po prostym torze. Gdy wagonik uderzył w zaporę po lewej stronie toru - i nie mógł dalej jechać, to kulka "chciała" się dalej poruszać się w lewo - dążyła do utrzymania swojego ruchu w lewo bez zmiany prędkości, i dlatego potoczyła się dalej w lewo, czyli w kierunku w którym przemieszczała się wcześniej razem z wagonikiem.

Warto jeszcze raz obejrzeć film, przeczytać prawo bezwładności i wyjaśnienie DLACZEGO (???) kulka, gdy wagonik ruszył w lewo to potoczyła się w prawo, a gdy się zatrzymał to potoczyła się w lewo. 

Gdy siedzisz w samochodzie, to gdy gwałtownie ruszy "wciska Cię w fotel" chcesz pozostać w tym miejscu względem otoczenia samochodu w którym byłeś zanim ruszył. Gdy zaś samochód gwałtownie zahamuje to wychylisz się do przodu - bo Twoje ciało (twoja masa) "chce" dalej jechać - dąży do utrzymania ruchu względem otoczenia samochodu. Zatrzymają Twoje ciało pasy bezpieczeństwa. Po to są!!! Gdyby samochód uderzył z zaporę, tak jak wagonik na filmie, to gdybyś nie miał/ miała zapiętych pasów - wyleciałbyś przez przednią szybę, albo rozbił o nią głowę. Teraz już wiesz dlaczego trzeba mieć zapięte pasy. Chronią Ciebie w przypadku uderzenia o przeszkodę. Z tego samego powodu w samochodzie są zagłówki. Gdyby w samochód, którym jedziesz, uderzył z tyłu inny jadący z większą prędkością, i popchnął "twój samochód" mocno do przodu, to Twoja głowa "chciała by" przemieszczać się z tą samą prędkością co przed uderzeniem - dlatego "poleciała by do tyłu". Gdyby nie było zagłówka, to mogłaby "się urwać". Kręgi szyjne mogłyby nie wytrzymać - Twoją głowę chroni właśnie zagłówek. Teraz rozumiesz? 

Pierwsza zasada dynamiki Newtona: Jeśli na ciało nie działa żadna siła, to pozostaje ono w spoczynku lub porusza się ruchem jednostajnym prostoliniowym. 

Jeśli samochód, którym jedziesz gwałtownie skręca, to Twoje ciało wychyla się w przeciwną stronę (do skrętu) - bo chciało by dalej jechać prosto!

Masa to ilość materii w danym obiekcie/przedmiocie. Masa ciała jest miarą jego bezwładności, czyli oporu jaki stawia to ciało gdy chcemy je poruszyć, zatrzymać lub zmienić w jakiś sposób jego ruch, np. kierunek tego ruchu lub jego prędkość.  Ciała mające większą masę - mają większą bezwładność, czyli trudniej je poruszyć. Trzeba do tego użyć większej siły, a potem większej siły, żeby je zatrzymać lub choćby zmniejszyć ich prędkość lub kierunek ruchu.

Podpis obr 2

2 zasada dynamiki Newtona

W epoce przemysłowej powstało wiele ważnych wynalazków, które miały ogromny wpływ na rozwój technologiczny i społeczny. Poniżej znajduje się lista 10 najważniejszych wynalazków tej ery:

Podpis obr 3

3 zasada dynamiki Newtona

 

Materiał wkrótce 

 

Podsumowanie

W przygotowaniu 

ZAPYTAJ

Zadanie:

Napisz .....  

Twoje imię:
Twój e-mail:
Tu zamieść swoje zadanie i/lub opisz zagadnienie, które miałbym wyjaśnić:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

O  MNIE

KONTAKT

tel.: 505 377 726     e-mail: kontakt@terazrozumiem.pl

NOTA PRAWNA: Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt 1 b) Ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych (z 4 lutego 1994 r, z późn. zmianami) zastrzegam, że wszystkie materiały zamieszczone na terazrozumiem.pl są objęte prawami autorskimi, a ich dalsze rozpowszechnianie bez mojej zgody jest zabronione