Owady i pajęczaki należą do najliczniej na ziemi występujących stawonogów.
Poza nimi do stawonogów należą jeszcze skorupiaki i wije.
Dlaczego ten typ zwierząt nazywa się stawonogi zrozumiesz przyglądając się ich odnóżom na moich zdjęciach.
Przyjrzyjmy się bliżej trzem przykładowym okazom.
Plujka pospolita ma metalicznie połyskujący na niebiesko odwłok i dlatego nazywana jest także muchą niebieską. Muchówki mają jedną parę skrzydeł o błoniastej, siateczkowej budowie. Muchy mają 3 pary odnóży, których segmenty połączone są stawami, a zakończone pazurkiem.
Osy i inne błonkoskrzydłe mają w odróżnieniu od muchówek dwie pary skrzydeł. Zwróć uwagę na potężne żuwaczki, którymi osy mogą "rozgryzać" nawet drewno. Kiedyś obserwowałem jak osa błyskawicznie zjadała szynkę z mojej kanapki. Odnóża osy złożone są z segmentów połączonych stawami (stawonogi), a zakończone są pazurkami.
Do pajęczaków, mających 4 pary odnóży, należy zarówno prezentowany na fotografiach kątnik domowy, ale takze np. skorpiony i kleszcze. Zwróć uwagę na oczy pająka, najczęściej ma 4 pary oczu. Dwa z nich na zdjęciach odbijają światło. Groźnie wyglądają czarne błyszczące na zdjęciach "zęby" kątnika.
Zamieściłem kilka zdjęć stawów jego odnóży od których pochodzi nazwa typu stawonogi. Włoski na ciele pająka pozwalają mu wyczuwać drgania powoetrza i podłoża, także pajęczyny - pułapki na jego ofiary.
tel.: 505 377 726 e-mail: kontakt@terazrozumiem.pl
NOTA PRAWNA: Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt 1 b) Ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych (z 4 lutego 1994 r, z późn. zmianami) zastrzegam, że wszystkie materiały zamieszczone na terazrozumiem.pl są objęte prawami autorskimi, a ich dalsze rozpowszechnianie bez mojej zgody jest zabronione