Skansen w Sztokholmie, został otwarty 11 października 1891 roku, a nazwał go tak jego założyciel, nauczyciel i badacz folkloru - Artur Hazelius.
Celem Hazeliusa, było ocalenie obrazu Szwecji sprzed epoki industrialnej. Skansen ten jest pierwszym, a zatem najstarszym na świecie muzeum etnograficznym na wolnym powietrzu. Później zaczęto nazywać tak wszystkie podobne obiekty otwierane na wzór Skansenu w innych krajach.
Dziś w skansenach możemy, zgodnie z ideą Hazeliusa, zapoznawać się historią regionów. w których powstają. Możemy zobaczyć jak żyli, mieszkali i pracowali ludzie w dawnych czasach. W sztokholmskim Skansenie (tutaj to nazwa własna, więc z dużej litery) i innych podobnych miejscach, zobaczymy więc nie tylko domy z ich wyposażeniem, ale także tradycyjne warsztaty rzemieślnicze, gdzie pokazywane są tradycyjne metody produkcji rzemieślniczej takie jak: tkactwo, szklarstwo, stolarka, rzemiosła metalowe, garncarstwo, czy wyroby ze skóry. Można tu również obejrzeć występy folklorystyczne, pokazy tańca i muzyki ludowej, a także degustować tradycyjne szwedzkie potrawy w restauracjach na terenie muzeum.
Jako jedyny na świecie Skansen jest połączony z Zoo, w którym można zobaczyć zwierzęta typowe dla szwedzkiej przyrody, takie jak łosie, wilki, niedźwiedzie czy renifery. Skansen w Sztokholmie to doskonałe miejsce do poznawania szwedzkiej kultury i tradycji. Jeśli ktoś czytał Dzieci z Bullerbyn (a kto nie czytał?) to przypomną się tutaj obrazy opisane przez Astrid Lindgren i wspaniale sfilmowane przez Lasse Hallströma. Polecam dwuczęściowy film - może stanowić świetne uzupełnienie do budowania wyobrażeń o życiu w dawnej Szwecji.
Jedną z największych atrakcji są autentyczne drewniane domy i inne zabudowania z różnych okresów historycznych. Najstarszy pochodzi z XIV wieku.
Odwiedzający mogą zwiedzać wnętrza domów, w których znajdują się oryginalne meble, przedmioty codziennego użytku i dekoracje, tworzące autentyczną atmosferę minionych epok. Na jednym ze zdjęć możecie zobaczyć jak skromnie wyglądały dawne zabawki.
Jedną z najważniejszych funkcji domu było przygotowywanie posiłków. Możemy porównać jak zmieniało się wyposażenie kuchni z biegiem lat.
Praca biurowa mogła być niekiedy wykonywana w domu.
Może tak właśnie wyglądała szkoła w Wielkiej Wsi, do której chodziła Lisa i inne dzieci z Bullerbyn.
Kawiarnie zmieniły się tylko trochę. Łosi i niedźwiedzi jest w Szwecji więcej niż kawiarni. Te zwierzaki są z Zoo w Skansenie.
Mamy tu sklep z nabiałem i sklepy z artykułami przemysłowymi. Zobaczcie jak mocując przykłady oznaczano co jest w jakiej szufladzie. Szuflada jako okno wystawowe.
Wyroby szklane były dawniej wytwarzane poprzez wydmuchiwanie bryły roztopionego szkła "przyklejonej" na końcu długiej rury. Na drugim końcu jest ustnik. Szkło wydmuchiwano obracając podpartą rurę, albo w specjalnych drewnianych formach, które widzimy na jednej z fotografii. Po nadaniu kształtu "wydmuchane" naczynie odcinano od rury. Nie była to łatwa praca. Szklarze chorowali często na rozedmę płuc. .
Dobrego stolarza doceniają wszyscy. Meble są potrzebne w każdym domu. Dawniej wszystkie wykonywano z litego drewna. Aby zrobić blat stołu trzeba było posklejać pojedyncze deski w płytę. Służyło do tego specjalna "karuzelowe" urządzenie ze ściskami, które pozwalało na klejenie wielu blatów. Widzicie je na jednym ze zdjęć.
A jedno zdjęcie jest z pracowni wytwórcy fajek. Cybuchy robiono także z drewna, a niekiedy z ceramiki.
Przed rozwojem fabryk wyroby metalowe także wykonywali rzemieślnicy. Zwróć uwagę, że maszyny napędzane są poprzez pasy na kołach pasowych, które napędzane były przez silnik parowy. Dopiero później maszyny uzyskały indywidualne napędy silnikami elektrycznymi.
tel.: 505 377 726 e-mail: kontakt@terazrozumiem.pl
NOTA PRAWNA: Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt 1 b) Ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych (z 4 lutego 1994 r, z późn. zmianami) zastrzegam, że wszystkie materiały zamieszczone na terazrozumiem.pl są objęte prawami autorskimi, a ich dalsze rozpowszechnianie bez mojej zgody jest zabronione