Julian Tuwim napisał wierszyk, w którym podjął ten sam temat co ja ...
Sterczy w ścianie taki pstryczek,
Mały pstryczek-elektryczek,
Jak tym pstryczkiem zrobić pstryk,
To się widno robi w mig.
.......
To nie ognik. To przewodnik.
Taki drut, a w drucie PRĄD.
Robisz pstryk i włączasz PRĄD!
Elektryczny bystry PRRRRĄD!
I skąd światło? Właśnie stąd!
No, ale skąd prąd w drucie, to już Tuwim nie wyjaśnił. No własńie skąd???
Prąd elektryczny nie powstaje z niczego. Nie możemy, ot tak wytworzyć prądu. Możemy natomiast jeden rodzaj energii przekształcić w ionny np. w energię elektryczną. Najczęściej na energię
Podpis obr 1
Podpis obr 2
Przetwarzaniem promieniowania słonecznego na energię elektryczną odbywa się przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego. Ogniwa fotowoltaiczne wytwarza się z krystalicznych wafli krzemowych, Panele cienkowarstwowe powstają przez napylenie cienkiej warstwy miedzi, indu, galu, selenu na powierzchnię szkła lub plastiku i dodaniu elektrod. Pojedyncze ogniwo jest w stanie wygenerować prąd o mocy 1-6,97 W. W celu maksymalizacji uzyskiwanych efektów, ogniwa łączone są w moduły fotowoltaiczne czyli grupy ogniw w urządzeniu. Prąd z paneli poprzez tzw. falowniki zamieniany jest na prąd zmienny i doprowadzany do sieci elektroenergetycznej.
Pomimo stosunkowo wysokich kosztów panele fotowoltaiczne znajdują obecnie zastosowanie głównie z powodów ekologicznych oraz chęci uniezależnienia się indywidualnych odbiorców od rosnących kosztów energii elektrycznej.
Ogniwo z zabawki działa na takiej samej samej zasadzie jak farma słoneczna.
Podpis obr 1
Podpis obr 2
W elektrowniach cieplnych, opalanych głównie węglem, na energię elektryczną przetwarza się energię mechaniczną, tak jak poprzez obracanie wirnika silniczka - generatora. Źródłem energii mechanicznej w elektrowni jest turbina parowa napędzana ciśnieniem przegrzanej pary wodnej.
Generatory wytwarzają energię elektryczną w wyniku indukcji elektromagnetycznej. Generatory te mają wirniki z uzwojeniem poruszające się w polu magnetycznym. Zjawisko odwrotne, czyli przekształcenie energii elektrycznej w energię mechaniczną występuje w silnikach.
Silniki i generatory wykorzystujące zjawisko indukcji elektromagnetycznej mają wiele podobieństw.
Na filmie widzisz silniczek pełniący rolę generatora.
Źródłem energii mechanicznej w generatorach indukcyjnych w elektrowniach cieplnych jest przegrzana para wodna napędzająca turbinę parową. Para powstaje dzięki ciepłu uzyskanemu ze spalania paliw kopalnych lub ciepłu wytwarzanemu w reakcji jądrowych w elektrowniach atomowych.
Podpis obr 1
Podpis obr 2
Źródłem energii mechanicznej może być energia potencjalna i kinetyczna woda przepływająca przez turbinę wodną lub koło wodne. W samochodach prądnica ładująca akumulator napędzane jest przez spalane paliwo w silniku. W turbinach wiatrowych (na farmach wiatrowych) źródłem energii mechanicznej jest "śmigło" turbiny napędzanej energią kinetyczną przepływającego powietrza - wiatru.
Można, jak w niektórych latarkach, napędzać generator siłą mięśni za pomocą korbki lub w rowerze za pomocą dynama poruszanego przez obracające się koło.
Podsumowanie
Te same zjawiska obserwujemy w małej i wielkiej skali przemian energetycznych.
Zawsze obowiązują takie same PRAWA FIZYKI - tu ZASADA ZACHOWANIA ENERGII.
W układzie izolowanym ENERGIA nie może być ani utworzona, ani zniszczona,
mogą jedynie zachodzić przemiany z jednych form energii w inne.
W układzie otwartym energia może być dostarczona lub odebrana jako praca.
Oświetlając mini ogniwo dostarczam energii świetlnej z latarki (z baterii zasilającej). Napędzając palcami, lub drugim silniczkiem wirnik silniczka - generatora dostarczam pracy z drugiego układu.
W elektrowni energia chemiczna paliwa, w procesie spalania, zamieniana jest na energię cieplną pary,
energia cieplna pary na energię mechaniczną w turbinie parowej,
energia mechaniczna turbiny, w generatorze prądotwórczym na energię elektryczną.
Napisz .....
tel.: 505 377 726 e-mail: kontakt@terazrozumiem.pl
NOTA PRAWNA: Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt 1 b) Ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych (z 4 lutego 1994 r, z późn. zmianami) zastrzegam, że wszystkie materiały zamieszczone na terazrozumiem.pl są objęte prawami autorskimi, a ich dalsze rozpowszechnianie bez mojej zgody jest zabronione