11 maja 2024

Prędkość średnia i chwilowa w ruchu prostoliniowym - film

Nawet, jeśli na jakimś odcinku drogi, ruch odbywa się po linii prostej, to rzadko odbywa się ze stałą (niezmieniającą się) prędkością. 

Prędkość w danym momencie określamy jako prędkość chwilową - w danej chwili. Prędkość chwilową możemy rozumieć jako prędkość wskazywaną przez miernik prędkości (np. prędkościomierz samochodu, lub wskazywaną przez nawigację GPS) w danym momencie - punkcie na skali czasu. Jeśli samochód jedzie po płaskiej prostej drodze z włączonym tempomatem to jego prędkość chwilowa się nie zmienia. 

FILM

Obliczamy prędkość średnią

 

Pojazdy poruszające się z różnymi prędkościami chwilowymi mogą mieć taką samą prędkość średnią. Taki właśnie przypadek jest ukazany na filmie. Prędkość średnią obliczamy ze wzoru:

prędkość średnia = długość drogi / czas pokonania drogi    V = S / t

Zadanie:

Korzystając z nawigacji (np. Google maps) w smartfonie zmierz długość drogi jaką często pokonujesz oraz czas jaki Ci to zajmuje. Oblicz prędkość średnią z jaką się przemieszczałeś. Podziel się ze mną wynikiem. Jeśli masz pytania - napisz, ja odpowiem

Twoje imię:
Twój e-mail:
Tu zamieść swoje zadanie i/lub opisz zagadnienie, które miałbym wyjaśnić:
wyślij
wyślij
Formularz został wysłany — DZIĘKUJĘ
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

O  MNIE

KONTAKT

tel.: 505 377 726     e-mail: kontakt@terazrozumiem.pl

NOTA PRAWNA: Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt 1 b) Ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych (z 4 lutego 1994 r, z późn. zmianami) zastrzegam, że wszystkie materiały zamieszczone na terazrozumiem.pl są objęte prawami autorskimi, a ich dalsze rozpowszechnianie bez mojej zgody jest zabronione